zelená veterina hořovice
Zánět močového měchýře psů

Cathy E. Langston, DVM, DACVIM (Small Animal)

 

Základní informace

    a) Příčiny

    Hlavní příčinou zánětu močových cest u psů je infekce. Na vzniku zánětu močového měchýře se mohou ale také podílet i jiné příčiny. Infekce močového měchýře je častější  u fen, ale může se vyskytovat i u psů.  Mezi faktory, které zvyšují riziko infekce močových cest patří kameny v močovém měchýři, anatomické abnormality (např. vrozené vyústění močovodu na jiném místě), samovolný odchod moče, onemocnění poškozující schopnost imunitního systému bojovat s infekcí (hyperfunkce nadledvinek, cukrovka, nebo chronické onemocnění ledvin), neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř (často spojený s těžkým onemocněním páteře), chronické infekce kůže kolem pochvy u fen a infekce prostaty u psů. Infekce močového měchýře není nakažlivá.  Kameny v močovém měchýři dráždí jeho sliznici a tím mohou vyvolat zánět.  Mezi další příčiny patří nádor v močovém měchýři a nezhoubný zánětlivý polyp. Velmi vzácný u psů je zánět močového měchýře z neznámé příčiny (idiopatická cystitida), který je běžný u koček.

    b)  Příznaky

    Mezi běžné příznaky patří časté močení malého množství moči, namáhavé a naléhavé močení, bolestivé močení a krev v moči. Postižená zvířata mohou močit doma, protože neudrží moč. Toto pomočování je vědomé (např. feny si dřepnou). Samovolný odchod moči se také může vyskytovat při zánětu močového měchýře a je obtížně rozeznatelný od vědomého pomočování.

    c)  Diagnostické testy

    Při vyšetření může být zjištěna infekce kůže okolo pochvy, nebo přítomnost řas kůže, které zčásti zakrývají pochvu. Pod těmito řasami se drží vlhkost, která zvyšuje riziko vzniku infekce kůže. U obézních psů bývají tyto řasy větší. Aby se vyřešil tento  problém, je nezbytné snížit váhu. Neurologické vyšetření nervů pánevních končetin, ocasu a řitního otvoru může také pomoci najít problém spojený s onemocněním močového měchýře.  U psů s příznaky zánětu močového měchýře se obvykle dělá rozbor moče a její kultivace. Ideální cestou k získání vzorku moče je odběr přímo z močového měchýře pomocí jehly (cystocentesa). Jedná se o jednoduchou proceduru, stejnou jako je odběr krve. Druhou nejlepší metodou k získání moče je vycévkování pomocí katetru.  Nevýhodou této metody je možnost kontaminace moče bakteriemi, které se běžně vyskytují v malém množství u otvoru močové trubice. Vzorky moče získané přirozeným způsobem mohou také obsahovat bakterie. Výklad takovéhoto výsledku vyšetření je pak obtížný. Jestliže se provádí tento způsob odběru, měl by být vzorek sebraný ze středního proudu močení a moč by se neměla dotýkat srsti psa. Dalšími laboratorními vyšetřeními zjišťujeme přítomnost onemocnění ledvin nebo jiných onemocnění. Rentgenologické vyšetření břicha se používá ke zjištění kamenů v močovém měchýři. Ultrasonografickým vyšetřením břicha zjišťujeme kameny v močovém měchýři, polypy, nádory nebo jiné problémy. V některých případech může být doporučena cystoskopie nebo kontrastní rentgenová studie.

    Ošetření

      a) Způsoby ošetření

      Bakteriální infekce je obvykle účinně potlačena antibiotiky .  V ideálním případě se antibiotikum volí podle výsledku kultivace moči. Kultivace moči určí druh bakterie a jejich citlivost na příslušný druh antibiotika. Prostá infekce močového měchýře je obvykle vyléčena během 5-7 dnů. Dlouhodobá léčba antibiotiky bývá potřebná u dlouhotrvajících, vracejících se, komplikovaných infekcí. Po vyřešení jiných příčin zánětu močového měchýře se obvykle příznaky zlepší (např. odstranění kamenů z močového měchýře).   U nezhoubného polypu v močovém měchýři je potřebná protizánětlivá léčba v kombinaci s antibiotiky

      b)  Další péče

      Příznaky prosté infekce močového měchýře se obyčejně zlepší během několika dní po začátku podávání antibiotik. Abychom zjistili, že infekce je skutečně vyléčena, mala by být moč kultivována za 3-7 dní po dobrání antibiotik. U komplikovaných případů se provádí kultivace moči jednou měsíčně, abychom si byli naprosto jisti, že se infekce nevrací.

      c)  Prognóza

      Výborná prognóza je u prosté infekce močového měchýře. Zánět močového měchýře může přetrvávat (průběžně nebo přerušovaně), jestliže nemohla být nalezena základní příčina. Dlouhodobou záležitostí je druhotná infekce ledvin, která může být příčinou selhání ledvin.

       

      NOVINKA

      PSÍ ŠKOLIČKA

      facebook1

      Ošetřující lékař
      MVDr. Miloš URBAN

       


      pohotovost

      mobil: 602 336 846


      NABÍZÍME
      KVALITNÍ KRMENÍ:

      proplan-logo

      proplan_pupp