zelená veterina hořovice
Zánět močového měchýře koček

Cathy E. Langston, DVM, DACVIM (Small Animal)

Základní informace

  a)  Popis

  Zánět močového měchýře se častěji vyskytuje u mladých dospělých koček a u střední věkové kategorie. Onemocnění dolních cest močových koček, může být vyvoláno jakýmkoli podnětem, který vyvolá zánět močového měchýře, není tedy specifickým onemocněním. Pokud tedy kočka projevuje příznaky zánětu močového měchýře, je potřeba zjistit příčinu onemocnění (pokud to je možné), aby  mohla být zahájena specifická léčba.

  b) Příčiny

  Kameny v močovém měchýři se vyskytují asi u 15% případů. Změny  na stěně močového měchýře (nádor, zánětlivý polyp, vyústění močovodu na jiném místě) zahrnují méně než 10% případů. Problémy chování také vyskytují u méně než 10% případů zánětů močového měchýře. Infekce močového měchýře nebývá častá a vyskytuje se jen u 2 % zánětů močového měchýře. U více než poloviny koček se zánětem močového měchýře,  u kterých se příčina nezjistí, se toto onemocnění nazývá zánět močového měchýře z nejasné příčiny (felinní idiopatická cystitida).

  c)  Klinické příznaky

  Mezi nejčastější klinické příznaky zánětu močového měchýře patří obtížné močení, nápinky na močení, bolestivé močení, časté močení malého množství moče, časté chození na kočičí záchod, močení mimo záchod a krev v moči. U kocourů při zánětu močového měchýře může dojít k ucpání močové trubice.

  d) Vyšetřovací metody

  Vyšetřením moči zjišťujeme krev, bílé krvinky nebo krystaly v moči. Krystaly v moči se mohou vyskytovat i u koček bez příznaků onemocnění močového měchýře. Krystaly jsou viditelné pouze pod mikroskopem a jejich nález v moči neznamená přítomnost kamenů v močovém měchýři. Může být provedena kultivace bakterií z moče, i když infekce močového měchýře nebývá častá. Současně se může provést biochemické vyšetření krve, aby se vyloučilo onemocnění ledvin a případně dalších orgánů. Přítomnost kamenů v močovém měchýři lze prokázat rentgenologickým vyšetřením břicha.  Rentgenologickým vyšetřením nelze prokázat příliš malé kameny, nebo kameny, které neobsahují vápník. V těchto případech se používá ultrasonografické vyšetření. Mezi doplňková vyšetření patří kontrastní cystografie a cystoskopie.

   a)  Možnosti ošetření

   Jestliže je nalezena příčina (infekce, kameny), pak je léčena.  Protože infekce je méně častou příčinou zánětu močového měchýře, antibiotika nejsou často potřeba. Většinou není zjištěna základní příčina. Na ředění moči se podává potrava s vyšším obsahem vody. Mohou být vyzkoušena konzervovaná, nebo vlhká krmiva. Důležitý je přístup k čerstvé vodě. Zdroj vody má povzbuzovat k častějšímu pití (např. fontánka). Četnost a vážnost příznaků může snížit obohacování životního prostředí kočky (poskytnutí hraček a aktivních her, okna, která dovolují výhled ven). Důležité je udržování čistoty kočičího záchodu (znečištěný substrát odstraňovat každý den, celý substrát jednou týdně). Na každou kočku v domácnosti by měl být jeden záchod plus jeden navíc.  Nedoporučují se přikryté kočičí záchody a parfemované stelivo. Různé kočky dávají přednost různým druhům steliva, takže někdy je třeba trochu experimentovat, než se vybere to pravé.

   Léky se často používají jako poslední volba. Na léčbu bolesti se používají sedativa a relaxancia.  Amytriptylin  je tricyklické antidepresivum, které pomáhá uvolnit močový měchýř. Měl by být užíván dlouhodobě, krátkodobé užívání nepomáhá.  Některým kočkám pomáhá sprej s feromony (Feliway). U některých koček se osvědčila protizánětlivá léčba.

   b)  Další péče

   Časté návštěvy veterinárního lékaře mohou mít opačný účinek, protože stress je jedna z vyvolávajících příčin zánětů močového měchýře.

   Prognóza

   Většina epizod zánětů močového měchýře z neznámé příčiny se vyřeší během 4-7 dnů bez ohledu na způsob léčby. Asi u poloviny postižených koček se příznaky vracejí. Zde je často příčinou stres. Četnost a závažnost příznaků se ze stárnutím kočky snižují.

    

   NOVINKA

   PSÍ ŠKOLIČKA

   facebook1

   Ošetřující lékař
   MVDr. Miloš URBAN

    


   pohotovost

   mobil: 602 336 846


   NABÍZÍME
   KVALITNÍ KRMENÍ:

   proplan-logo

   proplan_pupp