zelená veterina hořovice
Kastrace kočky

Ronald M. Bright, DVM, MS, DACVS

Proč kastrovat?

Kastraci děláme abychom předešli opakovaným říjím a vzniku nežádoucí březosti a tím nechtěným koťatům. Cílem zákroku je odstranění buď samotných vaječníků nebo i dělohy. Odstranění vaječníků a dělohy (ovariohysterektomie) se provádí při ošetření onemocnění dělohy (hnisavý zánět dělohy, zánět děložní stěny, cystické změny stěny děložní, prasknutí dělohy, nádory dělohy). Kastrace je prospěšná u výhřezu pochvy, výhřezu dělohy a některých hormonálních onemocnění, jako je cukrovka. Dalším důvodem pro odstranění vaječníků a dělohy je ukončení březosti. Může být i součástí zákroku při císařském řezu.

Popis techniky

Ovariektomie (OVE) je odstranění vaječníků. Ovariohysterektomie (OVH, OHE) je odstranění vaječníků a dělohy. Vhodné je předoperační vyšetření, zahrnující klinické vyšetření a vyšetření krve. Podrobné laboratorní vyšetření krve je vhodné u starších koček, ke zjištění problému, který může komplikovat anestézii a chirurgický zákrok. Jiná vyšetření závisí na přítomnosti jiného onemocnění.  Tradičně se kastrace provádí přes břišní stěnu, řezem, který je dostatečně dlouhý aby umožnil nalezení vaječníků a dělohy.  Řez je podstatně delší při odstranění zvětšené, nebo nemocné dělohy. Někdy může veterinární lékař, když provádí OVE udělat dva řezy na obou bocích (za posledním žebrem).

Předoperační příprava

Váš veterinární lékař vás poučí, kdy odebrat potravu a vodu. To závisí na anestézii, která je použita k zákroku.

Možné komplikace

Většina koček tento zákrok dobře snáší bez nebo s minimálními komplikacemi. Mezi malé komplikace patří: lízání rány, vznik zánětu nebo malé kapsy s tekutinou (serom), předčasné odstranění stehů. Krvácení z děložních cév po zákroku je běžnější u velkých, obézních koček.  Mezi další možné komplikace patří vznik břišní kýly.  Mezi další komplikace po částečném odstranění vaječníků patří návrat pohlavního cyklu a zánět dělohy. Po OVH se může vyskytnout pahýlová pyometra, která může vznikat při nedokonalém odstranění vaječníků.

Pooperační péče

Většinou se kočka předává domů hned po kastraci. U koček u kterých hrozí krvácení nebo měly vážné onemocnění dělohy je hospitalizace delší pro sledování a zavedení další vhodné léčby.  Podle pokynů vašeho veterinárního lékaře, by kočka měla být držena v klidu 10-14 dní nebo déle. K zabránění vzniku pooperačních komplikací omezte aktivitu zvířat (neběhat, neskákat). Pokud není rána zhojena, je lépe kočku ponechat v čistém a suchém prostředí. Kontrola není potřeba, jestliže se kůže nešila stehy zvenku.  Kontrola je nutná v případech krvácení, jestliže si kočka ránu líže a poraňuje, při výskytu otoku pod ránou, nebo jestliže se operační rána otevírá.

 

NOVINKA

PSÍ ŠKOLIČKA

facebook1

Ošetřující lékař
MVDr. Miloš URBAN

 


pohotovost

mobil: 602 336 846


NABÍZÍME
KVALITNÍ KRMENÍ:

proplan-logo

proplan_pupp