zelená veterina hořovice
Dilatační kardiomyopatie psů (srdeční slabost)

Rebecca E. Gompf, DVM, MS, DACVIM (Cardiology)

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Popis

Dilatační kardiomyopatie je onemocnění, při kterém se srdeční sval slábne a ochabuje a srdeční komory se rozšiřují. Srdce není schopno dostatečně pumpovat krev do těla, zvíře ztrácí energii a tekutina unikající z cév se hromadí v plicích a břišní dutině. Jak se srdce rozšiřuje, chlopně mezi síněmi a komorami přestávají těsnit, což srdce ještě více zatěžuje. Častým následkem bývá nepravidelný srdeční rytmus.

Příčiny

Dilatační kardiomyopatie je častější u velkých a obřích plemen a také u kokršpanělů.

Ve většině případů není přesná příčina onemocnění nalezena, ale vada je dědičná v určitých liniích boxerů a dobrmanů. Nedostatek aminokyselin taurinu a L-karnitinu může být příčinou u amerických kokršpanělů, zlatých retrívrů a novofundlandských psů. Mezi méně časté příčiny sekundární kardiomyopatie patří zánět srdečního svalu (myokarditida), hormonální problémy (štítná žláza, nadledviny) a vysoké dávky chemoterapeutika doxorubicinu.

Klinické příznaky

Příznaky se většinou objevují náhle. Jedny z prvních příznaků jsou snížená výkonnost, slabost a studené packy. Může se vyvinout kašel, ztráta chuti k jídlu a zrychlené, ztížené dýchání. Můžeme zaznamenat i zvětšené břicho naplněné tekutinou a ztrátu svaloviny.

Diagnostické testy

Než můžeme přistoupit k vyšetření srdce a dalších orgánů závislých na srdeční funkci, psi s vážnými příznaky musí být nejprve stabilizováni. Vyšetření může zahrnovat:

• rentgen hrudníku a břicha

• ultrazvukové vyšetření srdce

• v případě nepravidelného rytmu EKG

• laboratorní krevní testy včetně hormonálních a vyšetření tekutiny v dutině břišní

 

OŠETŘENÍ A NÁSLEDNÁ PÉČE

Možnosti léčby

Při vážném srdečním selhávání je pes většinou hospitalizován a stabilizován za použití léků podporujících tvorbu moči (např. Furosemid), kyslíkové terapie a odsátím tekutiny z hrudní a břišní dutiny. Potom co je pes stabilizován, pokračujeme už podáváním léků v tabletách jako např.:

• Furosemid, diuretikum, který je podáván většinou doživotně, může být kombinován s jinými diuretiky jako spironolactonem, udržujícím nízký objem tělních tekutin.

• pro zlepšení kvality života a snížení zadržování tekutin v těle mohou být použity ACE inhibitory enalapril, benazepril nebo ramipril.

• Pimobendan je novější lék který rozšiřuje cévy a zvyšuje sílu srdečního stahu. Je většinou používán v kombinaci s jinými léky, diuretiky a ACE inhibitory.

• Digoxin se používá u psů s vážnějším srdečním selháváním a velmi rychlým srdečním rytmem způsobeným arytmiemi, jako např. fibrilace síní.

• Stále probíhá výzkum betablokátorů a jejich vlivu na kvalitu života psů s dilatační kardiomyopatií.. Betablokátory, jako např. Carvedilol, se spolu s blokátory vápníkových kanálů používají ke zpomalení srdečního rytmu při fibrilaci síní.

• Komorové arytmie jsou většinou léčeny mediletinem, mexiletinem s atenololem nebo sotalolem.

Psi se srdečním selháváním by neměli být krmeni slanými jídly, ke snížení příjmu soli mohou být použity speciální diety s nízkým obsahem soli. Pokud váš pes trpí zároveň nedostatkem taurinu, bude mu přidáván do krmení. Jako zdroj může sloužit i rybí olej. Dilatační kardiomyopatie jako následek jiných chorob se může sama vyřešit jakmile se podaří vyléčit vyvolávající chorobu.

Následná péče:

Kontrola je většinou plánovaná 7-14 dní po zahájení terapie. Může zahrnovat rentgen hrudníku, laboratorní vyšetření krve nebo ultrazvuk srdce. Další kontroly jsou plánovány dle stavu pacienta a vyvolávající příčiny. Pravidelné kontroly jsou ezbytné většinou po zbytek života.

Prognóza

Pokud se zjistí příčina vzniku dilatační kardiomyopatie, která je poté ošetřena, je prognóza dobrá. Takoví pacienti se mohou vyléčit a po několik let nevykazovat žádné příznaky onemocnění. U psů kde dilatační kardiomyopatie není následkem jiných onemocnění, ale vadou srdce je prognóza různá. Dobrmani a boxeři žijí pouze několik týdnů nebo měsíců. Jiná plemena žijí rok a víc. Prognóza je horší u psů s fibrilací síní, městnavým srdečním selháváním nebo špatně léčitelnými komorovými arytmiemi.

 

NOVINKA

PSÍ ŠKOLIČKA

facebook1

Ošetřující lékař
MVDr. Miloš URBAN

 


pohotovost

mobil: 602 336 846


NABÍZÍME
KVALITNÍ KRMENÍ:

proplan-logo

proplan_pupp