zelená veterina hořovice
Jak vysvětlit kočce, kam má chodit na záchod?

Většinou to nebývá problém u kotěte z venku i z domácnosti. Příklady táhnou. Když koťata domácí kočky vidí, jak se chová máma, naučí se to brzy také. Když si přineseme takové kotě domů, je dobré používat to samé stelivo do záchodku a pak jej třeba postupně můžeme přimícháváním změnit. Pachy a vůně hrají ve zvířecím světě velkou roli. Musíme mít na paměti, že močí a trusem si zvířata značkují své teritorium a tak je potřeba mít v domácnosti o jeden záchod víc, než je doma koček a je potřeba, aby byly na odlehlých místech, aby tam měly kočky soukromí. Někdy se v té intimní chvíli dokáží pěkně terorizovat. Neměla by jim u něj rachtat pračka, hučet kotel nebo lupat radiátor. Natož pak je v té chvíli otravovat páníčkové s léky, česáním a pod. V každém případě musí být záchodek tak velký, aby se v něm kočka dokázala bez ohýbání otočit.

Když chceme zabránit tomu, aby kočky chodily na záchod mimo, je potřeba každý den lopatkou vybrat močí a trusem zhrudkované stelivo a jednou za týden stelivo vysypat, vymýt záchod saponátem, pak jej ještě vypláchnout teplou vodou, abychom jej zbavili parfémů a dosypat zpět čistým stelivem.

Pokud dojdeme ke společnému závěru, že místo, které jsme vybrali vyhovuje nám i kočce, už jej pokud možno neměňte. Není li jiné cesty, nabídněte jí na novém místě další záchůdek a starý ukliďte, až když používá i nový.

Co ale dělat, když přesto začne kočka čůrat mimo záchod?

Projdeme si, jestli jsme neporušili některé z doporučených opatření a postupů.

Zkusíme nabídnout jiné stelivo, změníme hloubku vrstvy, nabídneme o záchod víc na jiném klidném místě nebo pokud to jde tam, kde začala chodit na záchod.

Leckdy stačí na nové místo vyměšování dát misku s jídlem nebo jejich pelíšek. Kde zvířata jedí a spí, tam nečůrají. Nebo místnost prostě zavřít, zahradit dětskou ohrádkou atd.

Pokud na to máme čas, snažíme se při vyměšování na nežádoucím místě kočku vyrušit tlesknutím, postříkáním vodou a odneseme ji na záchodek. V žádném případě jí nesmíme ve výměšcích máchat čumák a trestat. Pokud nemáme na hlídání čas a potřebujeme odejít, můžeme jí zavřít do místnosti, kde má záchod, jídlo a pití a nemůže natropit žádné velké škody.

Musíme také zjistit, jestli není příčinou nějaký zdravotní problém – zánět močových cest, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí atd.

Často to také souvisí s dospíváním, kdy si kocouři začínají značkovat hranice teritoria. Čerstvě dospělému kocourovi může pomoci kastrace, která v každém případě omezí odér z moči.

Může to být vymezování proti jiným kocourům a kočkám ze sousedství, ale i novému příteli paničky, nové ratolesti v rodině, kterou všichni obletují a ubohé kočce se už nikdo nevěnuje. Citlivé povahy nelibě nesou i změny v uspořádání nábytku nebo režimu rodiny.

Tady se již ale dostáváme do hájemství duševních pohnutek a možné nezbytnosti řešení problémů s veterinárním lékařem, který se poruchami chování u zvířat zabývá.

Přeji Vám klidné a harmonické soužití s Vaším domácím tygrem.

MVDr. Miloš Urban

 

NOVINKA

PSÍ ŠKOLIČKA

facebook1

Ošetřující lékař
MVDr. Miloš URBAN

 


pohotovost

mobil: 602 336 846


NABÍZÍME
KVALITNÍ KRMENÍ:

proplan-logo

proplan_pupp